AKCE A TERMÍNY SEMINÁŘŮ

Koordinátor městské mobility a cyklokoordinátor

TEORETICKÁ VÝCHODISKA

Koordinátor městské mobility je oficiální zástupce města, který v rámci svých kompetencí a reálných možností zprostředkovává a pomáhá zajišťovat koordinaci  činností, které vedou k rozvoji městské mobility.

INSTITUCIONALIZACE

Zkušenosti z Německa, Nizozemska i dalších zemí ukazují, že volba vhodné formy institucionalizace je pro účinnou podporu udržitelné mobility nezbytně nutná. Pro zavádění cyklistické, pěší a veřejné dopravy jako integrální součásti plánování a rozvoje města je možné nalézt a zvolit odpovídající vhodnou podobu, např. ve formě pozice koordinátora pro mobilitu, pracovní skupiny pro městskou mobilitu, mluvčího apod. Jak dosáhnout toho, aby se otázky udržitelné mobility řešily automaticky a v dostatečné míře na všech úrovních obce a v rámci každé plánovací činnosti? Obvykle je k tomu potřeba:

 

KOORDINÁTOR MĚSTSKÉ MOBILITY

Koordinátor by měl mít konkrétní práva a povinnosti prostřednictvím plánu udržitelné městské mobility. Vybraná podoba řešení udržitelné mobility by měla mít ve své kompetenci plánování sítě, infrastrukturu, propagaci, služby atd. Aby se lépe zapojili občané a zlepšil se oběh informací, může tato pozice také fungovat jako kontaktní místo a zajišťovat kontakt s veřejností. Zkušenosti z měst hovoří jasně: nezáleží tolik na tom, ve které části administrativy je daná pozice zřízena. Mnohem důležitější je, jaká zodpovědnost a které povinnosti jsou dané pozici svěřeny. Koordinátor městské mobility (a jeho pracovní skupina) by měl mít následující pravomoci a z nich vyplývající úkoly:

Výše zmíněné formy institucionalizace nejsou zdaleka jedinou možnou cestou a představují ideální podobu, jak zavádět do měst pozitivní kulturu městské mobility. Další zainteresované strany, jak  administrativě, tak i ve společnosti, mají také svůj podíl na výsledku.

FORMY SPOLUPRÁCE

CYKLOKOORDINÁTOR

V českým městech zatím fungují tzv. CYKLOKOORDINÁTOR, což  je oficiální zástupce města, který v rámci svých kompetencí a reálných možností zprostředkovává a pomáhá zajišťovat koordinaci činností, které vedou k rozvoji cyklistické dopravy a rekreace.

NĚKOLIK NOVINEK ZE SVĚTA CYKLOKOORDINÁTORŮ:

Setkání městských cyklokoordinátorů, aneb jak nechytat hada za ocas

Téměř dvě desítky cyklokoordinátorů z celé republiky se dnes sjely na pracovní schůzku do Nymburka. Na setkání si koordinátoři vyměňovali zkušenosti s postupy, jednáním s městskými i státními institucemi, nebo také otázkami spojenými s novou legislativou. Hlavním ...více
 
Praha připravila průvodce pro cyklokoordinátory městských částí

Řada měst zřizuje pozici cyklokoordinátora, a nejinak je tomu i v Praze. Úředníka, který má za úkol koordinovat bezmotorovou dopravu, má dnes více než desítka městských částí (MČ). V dalších MČ funkci cyklokoordinátora vykonává některý z radních nebo městská ...více

Jakou roli má cyklokoordinátor v Novém Městě nad Metují?

Stále častěji se množí dotazy na roli cyklokoordinátira na městě. Přehled náplně je k dispozici zde, Nicméně pokud nemá k dispozici kolem sebe tým odborníků, podpořen politickým vedením, jeho úsilí může být marné. Možná i z tohoto důvodu přinášíme zápisy ...více

Weby, literaturaKe stažení:naši partneři
www.ceskojede.cz     www.cyklomesta.cz     www.cdv.cz


ÚvodO akademiiRychlý přehledStrategický plánTémataSoubory ke staženíKontakty

Copyright © 2008 - 2016
Cyklokonference.cz, všechna práva vyhrazena.

mapa webu Webdesign STUDIO VIRTUALIS