AKCE A TERMÍNY SEMINÁŘŮ

Životní prostředí, zdraví, školství

 

1. Životní prostředí, spotřeba energie a klimatické změny

Otázky životního prostředí přímo ovlivňují kvalitu života ve městě a jsou úzce propojeny s mobilitou a především s volbou dopravního prostředku. Podrobné informace jsou v sekci Přínosy pro zdraví.

Cíl:

Sbíraná data 

Pro charakterizování kvality životního prostředí a spotřeby energie (včetně druhu energie) je třeba získat následující data. Kartogram zatížení zde představuje základní prvek pro analýzu životního prostředí a spotřebu energie.

Specifické cíle 

Doporučené zdroje dat

➢     automatický imisní monitoring

➢     měření hlukoměrem (viz metodika pro stanovení hlukové zátěže – odkaz)

 

2. Veřejné zdraví

Podrobné informace jsou v sekci Přínosy pro zdraví.

Zvyšování podílu motorové dopravy ve městech je příčinou také zdravotních problémů obyvatel:

Informace o zdravotním stavu obyvatel dopravně zatížených zón je důležitým ukazatelem kvality života.  SUMP by měl usilovat o její zvýšení snižováním emisí, hluku a vedením veřejnosti ke zdravému životnímu stylu, který bude založen i na aktivní dopravě (chůze a jízda na kole).

Zdraví je téma pro kampaně, kde mohou tvůrci SUMPu představit a zdůvodnit plánované aktivity a pracovat s veřejností zajímavým způsobem.

 

3. Školství a vzdělávání, sociální otázky

Při zpracovávání SUMPu je možné využít spolupráci se školami a univerzitami, a to nejen při mapování mobility školních dětí a studentů, ale i pro práci s těmito cílovými skupinami při realizaci SUMPu. Například formou kampaní na změnu dopravního chování (kampaně typu Oblékáme hada Edu).

Vhodné je využít také programy pro zapojování různých sociálních skupin do komunitního života (např. matky s dětmi, senioři apod.) a přizvat je i do aktivit SUMPu.

Přínosem pro SUMP jsou také aktivity Místní agendy 21, které jsou také postaveny na principech udržitelného rozvoje a zdravého životního prostředí.   

 

Zdroj: Metodika pro přípravu plánů udržitelné mobility měst České republiky, pracovní . CDV, v.v.i., verze, 1. prosince 2015 (bude aktualizováno dle finální podoby)naši partneři
www.ceskojede.cz     www.cyklomesta.cz     www.cdv.cz


ÚvodO akademiiRychlý přehledStrategický plánTémataSoubory ke staženíKontakty

Copyright © 2008 - 2016
Cyklokonference.cz, všechna práva vyhrazena.

mapa webu Webdesign STUDIO VIRTUALIS