AKCE A TERMÍNY SEMINÁŘŮ

Veřejný prostor

Úvodem

Zklidněný, příjemný a atraktivní veřejný prostor je jednou ze základních podmínek kvalitního života. Pomáhá městům vytvářet a udržovat místa, kde se lidé scházejí, prožívají společně volný čas, propaguje kvalitu životního prostředí, ukazuje smysl a možnosti občanského života. V propagaci udržitelné mobility existují jisté prvky, které umožňují ovlivnit nebo omezit volbu dopravního prostředku, patří mezi ně kvalitní (i ve smyslu zklidněný) veřejný prostor, jeho „společenskost“ a funkčnost. V této aktivitě je tedy důležité identifikovat a souhrnně charakterizovat hlavní veřejné prostory, se zvláštním zřetelem na jejich přístupnost a možnosti pro mobilitu.

Konkrétní návrhy pro řešení kvalitního veřejného prostoru jsou dále rozvedeny v sekcícH:

Krétké shrnutí významu kvality veřejného prostoru

Je mj. určována také přítomností pěších. Důležitým předpokladem i indikátorem je bezpečnost, bezpečí (hladina kriminality), ale i estetika a čistota ulice. Kategorie pěších uživatelů je silným spojencem a má velký potenciál, protože se vztahuje na všechny sociální skupiny (každý z nás do různé míry chůzi využívá) a je základem pro „oživení“ všech částí města. Návrhy na řešení pěší dopravy každopádně nesmějí chybět v návrhových scénářích. Další specifickou uživatelskou kategorií, která si zaslouží kvalitní veřejný prostor, protože je k němu velmi šetrná a zároveň mu dává zdravou dynamiku, jsou cyklisté. V porovnání s finančními náklady na budování infrastruktury pro motorovou dopravu je náročnost cyklistické infrastruktury poměrně nízká, což je další výhodou tohoto druhu dopravy. Budování kvalitní cyklistické infrastruktury a její údržba je další přirozenou součástí návrhových scénářů.  

Cíl:

Sbírána data

Pro charakterizování veřejného prostoru je třeba získat následující údaje:

➢     lokalizace a charakteristika - kvalitativní i celkový souhrn veřejných prostor, podle jejich typu:

Zdroj: Metodika pro přípravu plánů udržitelné mobility měst České republiky, pracovní . CDV, v.v.i., verze, 1. prosince 2015 (bude aktualizováno dle finální podoby)

 naši partneři
www.ceskojede.cz     www.cyklomesta.cz     www.cdv.cz


ÚvodO akademiiRychlý přehledStrategický plánTémataSoubory ke staženíKontakty

Copyright © 2008 - 2016
Cyklokonference.cz, všechna práva vyhrazena.

mapa webu Webdesign STUDIO VIRTUALIS