AKCE A TERMÍNY SEMINÁŘŮ

Co také znamená mezioborovost?

Vážení uživatelé webu,
 
dovolte, abych v této záložce mluvil sám za sebe. Ano, jsem dopravní inženýr, ale mám takový pocit, že dopravními inženýrství chybí mezioborovost. Nechci se nyní ovšem pouštět do rozboru tohoto slova, ale rád bych uvedl svůj osobní zážitek, který mě osobně pomohl vysvětlit, co je to ta mezioborovost.

Měl jsem to štěstí, že jsem mohl přednášet na TEDx konferenci v Kroměříži, která se nesla v duchu tématu "Elixír života". Konference se konala dne 27.9.2015. Přednášel jsem poslední, což byla moje výhoda. Mohl jsem poslouchat své předřečníky a mohl jsem se něco přiučit.
 
Když jsem přišel na řadu, svou připravenou přednášku jsme hodil za hlavu a jen jsem shrnul předchozí přednášky, co mě daly a jak mě napověděly, jak se dívat na Město s dobrou adresou. Značka byla pokřtěna 14.1.2016 a dík patří i níže uvedeným řečníkům. Oni mě pomohli rozšířit obzory. A o tom si myslím, že je právě slovo mezioborovost.
 
Ke každému řečníkovi jsem vložil krátký komentář ve vztahu k plánování dopravy ve městech. Možná i vy se něco přiučíte."
 
Jaroslav Martinek

 

ŘečníciŠárka Dohnalová - drama ve výuce jazyků

1. Šárka Dohnalová - drama ve výuce jazyků: sharka.dohnalova@gmail.com

Dlouhodobě se věnuje dramatické výchově pro výuku anglického jazyka, je metodičkou Drama in Education a Very Young Learners. Zároveň působí jako odborná asistentka na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 2010 se věnuje i výuce anglického jazyka u dětí se specifickými poruchami učení, zvláště pak multisensoriálnímu přístupu a multisensoriálnímu dramatu. Je externí lektorkou vydavatelství Oxford University Press. Každoročně vede metodické kurzy na univerzitě v Kentu, jichž se účastní učitelé z celého světa.

Můj komentář: Aniž by to tušila, tak ve své přednášce narazila i na velký problém této společnosti, který se týká i nás, dopravních odborníků - problém s naší pýchou. Jsme hrdi na to, co všechno víme, co jsme nastudovali a pohrdáme nevzdělanci - „divochy“. A co když oni jsou více v obraze, než my? Vzdělání je důležité, ale šestý smysl, či přirozenost, intuice, či jak to nazveme je někdy více.

Odkaz: Záznam přednášky na youtube

 

Karel Kolomazník - profesor kožedělných technologií

2. Karel Kolomazník - profesor kožedělných technologií: kolomaznik@fai.utb.cz

Působí na Fakultě aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Se svými objevy hledá, jak využít odpady z kožedělného, potravinářského a zemědělského průmyslu. Získal významná ocenění jako Česká hlava v kategorii inovace pro přírodní vědy, cenu Rolex Awards for Enterprise nebo vyznamenání kožedělné asociace USA za přeměnu tukového odpadu na užitečné produkty. Spolupracuje s vědeckými institucemi a známými firmami po celém světě, nyní navíc vede mezinárodní tým pro recyklaci chromu a proteinu.

Můj komentář:V přednášce poukázal mimo jiné na problém s dopravou.  Kampaň proti kouření, které nám škodí naše zdraví, se rozjela naplno. Budeme mít odvahu to samé říci i automobilech?

Odkaz: Záznam přednášky na youtube

 

Markéta Ubíková - car-free rodina

3. Markéta Ubíková - car-free rodina: marketa.ubikova@gmail.com

Mladí manžele Ubíkovi se i po narození syna Františka rozhodli, že se obejdou bez auta. Chodí pěšky, jezdí na kole, autobusem nebo vlakem, o čemž píší i svůj blog. K důležitým principům rodiny patří minimalismus, pomalost, pokora nebo tak zvané kvalitariánství. Ekologie pro ně také hraje důležitou roli: Markéta Ubíková je ředitelkou organizace Čisté nebe, která mimo jiné zprostředkovává informace o stavu znečištění, sleduje chování politiků, úřadů a firem ve vztahu k životnímu prostředí.

Můj komentář: je možné, aby součástí výukových programů bylo i téma, aby lidé se naučili auta používat rozumně a zodpovědně?

Odkaz: Záznam přednášky na youtube


Marek Matvija - japonská flétna

4. Marek Matvija - japonská flétna: matvija@komuso.cz

Filmový tvůrce, jehož tvorba se soustředí především na dokumentární a nezávislý film. Zároveň hudebník věnující se japonské flétně shakuhachi, kterou používá v japonské tradiční, soudobé a improvizované hudbě. Je programovým ředitelem festivalu japonské hudby Prague Shakuhachi Festival, který se stal prvním festivalem svého druhu v Čechách i Evropě. V příštím roce navíc v Praze spolupořádá prestižní World Shakuhachi Festival 2016 – nejvýznamnější akci japonské hudby konané jednou za čtyři roky.

Můj komentář: přednáška určena pro všechny, kteří rádi modelují, dělají analýzy, rádi by vše dostali do tabulek, změřili, zvážili. Copak se dá ale život změřit?

Odkaz: Záznam přednášky na youtube

 

Erik Tabery - šéfredaktor týdeníku Respekt

5. Erik Tabery - šéfredaktor týdeníku Respekt? tabery@respekt.cz

Novinář Erik Tabery působí v časopise Respekt od roku 1997. Zaměřuje se na politické komentáře a dění na mediální scéně. Je autorem knihy Vládneme, nerušit, za niž získal prestižní cenu Toma Stopparda. Za stejnojmenný zfilmovaný dokument získal cenu Trilobit. Jeho další kniha Hledá se prezident byla nominovaná na cenu Magnesia Litera. Je autorem námětu k dokumentu Tady je Šloufovo či k dokumentárnímu seriálu o mladých lidech Generace nula. Obdržel ocenění Novinářská křepelka pro žurnalisty do 33 let, Cenu Ferdinanda Peroutky a Novinářskou cenu.

Můj komentář: přednáška určena pro všechny, kteří si chtějí udělat takový mini kurz o mediálním světě. Pokud chceme vysvětlit dopravu veřejnosti, pak bez mediálního světa se neobjedeme. Ale i ten mediální svět je "stát ve státě". Má jiná pravidla a to je třeba mít na paměti

Odkaz: Záznam přednášky na youtube

 

Kateřina Sehnalová - lingvistka a matka 11 dětí

6. Kateřina Sehnalová - lingvistka a matka 11 dětí: kamsehnal@gmail.com

Dětství prožila v umělecky inspirativním prostředí. Po maturitě na kroměřížském gymnáziu získala státnice z němčiny, ruštiny, francouzštiny a španělštiny na jazykové škole. Poté studovala španělštinu na Filozofické fakultě MU v Brně. Měsíc po zahájení studia se vdala a druhý rok studovala individuál i se synem Františkem. S dětmi Marií a Dominikem musela studium na tři roky přerušit, s dcerou Annou už pak ukončit úplně. Příležitostně vyučovala jazyky. Mezitím se jí a manželu Marianovi rodina obohatila o děti Kateřinu, Kláru, Štěpána, Jana, Josefa, Markétu a Mariana.

Můj komentář: rodina s 11 dětmi, to je především rodina s 11 originalitami. A i přesto jsou rodina. To je výzva pro naši společnost – kolik je u nás originalit? Budou schopny spolu komunikovat a chovat se jako rodina?

Odkaz: Záznam přednášky na youtube

 

Filip Urban - zakladatel módní značky youngprimitive

7. Filip Urban - zakladatel módní značky youngprimitive: efa@youngprimitive.cz

Narodil se v Kroměříži, živí se jako grafický designer. V době, kdy studoval vysokou školu, založil módní streetwearovou značku youngprimitive, která měla kamennou prodejnu přímo v Kroměříži. Oblečení youngprimitive je šité přímo v České republice. Filosofií značky je “Být svůj, respektovat ostatní, nebýt pasivní, vymýšlet a tvořit.” Kromě toho je Filip organizátorem open-air festivalu Žhnetofest, který se koná v nedalekém Hulíně.

Můj komentář: Od toho kluka by se mělo učit mnoho dopraváků. Nejde jen o to, abychom byli vzdělaní, ale abychom byli „youngprimitive“. Jsme už tak zahlceni naplňování indikátorů, sháněním hodin pro sebe, že nám možná uniklo, proč jsem vůbec na světě? Abych si vydělal peníze? To jistě, ale s určitou elegancí a nadhledem. Tak přemýšlejte a pusťte si „youngprimitive“.

Odkaz: Záznam přednášky na youtube

 

Bára Mikulecká a&nbspVojta Hanák - divadlo fyziky

8. Bára Mikulecká a Vojta Hanák - divadlo fyziky: mikulecka.bara@gmail.comvojtahanak@gmail.com

Vystudovaní učitelé fyziky a astrofyziky v Brně se rozhodli, že se budou živit profesionálním předváděním fyziky pro veřejnost. A že to jde, ukazuje i jejich Divadlo fyziky ÚDiF, se kterým po pěti letech jezdí po celé republice. Jejich cílem není fyziku učit, ale budovat si k ní kladný vztah. Ve své prezentaci kladou důraz na pochopení všech pokusů diváky, kteří díky tomu zažijí i divácky nejkrásnější pocit – pocit pochopení. Jejich motto zní: "Svět je krásnější, když víte, jak funguje. A když víte, jak funguje, můžete si v něm leccos dovolit."

Můj komentář: Co má společného učení fyziky a plánů udržitelné městské mobility (SUMP) na školách?, Obojí se přehlíží. A proč? No u fyziky je to prý proto, že politici, možná i úředníci na MŠMT nikdy neporozuměli významu fyziky. Což možná i vysvětluje, proč i SUMP je zatím přehlížen.

Odkaz: Záznam přednášky na youtube

Michael Londesborough - vědec a popularizátor vědy

9. Michael Londesborough - vědec a popularizátor vědy:  michaell@iic.cas.cz

Michael je britský vědec a popularizátor vědy, který od roku 2002 žije v České republice. Kromě odborných konferencí vystupoval například v pořadu PORT vysílaného na ČT, kde svými experimenty přibližoval složitá vědecká téma laickému publiku. V současnosti pracuje na Ústavu anorganické chemie Akademie věd ČR. Umí se poprat nejen s chemickými vzorci, ale i se záludnostmi českého jazyka, takže mu budeme rozumět i bez překladatele.

Můj komentář: Od tohoto vědce bychom se měli hodně naučit. Přiznejme si – zatím neumíme popularizovat téma dopravy ve městě. Ale to není to hlavní, co bychom se měli o něj naučit. Mít touhu objevovat „elixír života“, tolik potřebný i v naší dopravě.

Odkaz: Záznam přednášky na youtube

 

Martin Oberreiter - vojenský chirurg

10. Martin Oberreiter - vojenský chirurg:  xober@centrum.cz

Podplukovník Armády ČR a od roku 2011 náčelník 6. polní nemocnice. Účastník tří misí v Afghánistánu, nejprve na pozici chirurga náčelníka urgentního příjmu a poté na pozici velitele a vedoucího lékaře trauma týmu. Nositel nejvyššího resortního vyznamenání Záslužného kříže 3., 2. a 1. stupně za záchranu života a za velení. Praxi získal ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, ale také v USA, Irsku, Velké Británii, Francii a Rakousku. Je instruktorem prestižních kurzů Advanced Trauma Life Support© pro lékaře. V současné době pracuje ve Vojenské nemocnici v Brně.

Můj komentář: naučit se mluvit pravdu a žít pravdu. Ale pozor, já to neřekl, to on, ten rebel Martin Oberreiter - vojenský chirurg.

Odkaz: Záznam přednášky na youtube

 

No a na závěr přišla moje maličkost - Jaroslav Martinek

Jaroslav Martinek - cyklokoordinátor pro ČR

Celý svůj profesní život se věnuje cyklistice. Podílí se na implementaci české strategie rozvoje cyklistické dopravy, která chce zlepšit podmínky fanouškům cyklistiky ve městech i mimo ně. Nejen na národních cyklokonferencích hledá řešení k problémům, které trápí českou cyklodopravu. Nebojí se inspirovat ze zemí, kde cyklodoprava již delší dobu dobře funguje.

Můj komentář: jenže ta moje přednáška se najednou dostala úplně někam jinam, než jsem předpokládal. Jak jsem slyšel ty přednášky přede mnou, tak jsem svoji zahodil a začal jsem improvizovat přímo na místě. De facto jsem shrnul celou konferenci a ptal jsem se sám sebe – co mě naučila.

Odkaz: Záznam přednášky na youtube

 naši partneři
www.ceskojede.cz     www.cyklomesta.cz     www.cdv.cz


ÚvodO akademiiRychlý přehledStrategický plánTémataSoubory ke staženíKontakty

Copyright © 2008 - 2016
Cyklokonference.cz, všechna práva vyhrazena.

mapa webu Webdesign STUDIO VIRTUALIS